Zadlžovanie domácností u nás masívne rastie. A riziká tiež

Autor: Eduard Heger | 1.6.2016 o 9:50 | Karma článku: 4,70 | Prečítané:  1285x

Tieto dni majú na pobočkách plné ruky práce. Posudzujú sa žiadosti o úver. Pracuje sa aj cez víkendy.

Guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Jozef Makúch predložil v parlamente Správu o vývoji finančného trhu za rok 2015. Dovoľujem si upozorniť na niektoré informácie, ktoré tak trocha nenápadne „zanikli“ v texte (dúfam, že nie zámerne) resp. vyznievajú inak, ak sa na ne pozrieme v širšom kontexte. Pretože v skutočnosti sú mimoriadne dôležité a výrazne sa dotýkajú života ľudí na Slovensku.

1. Áno, dnes síce máme na Slovensku relatívne malý počet zlyhaných úverov. ALE - obavy vzbudzuje nárast objemu úverov domácností. Banky vytvárajú silnú ponuku, ktorá pôsobí na rast úverov, čo zvyšuje riziko zlyhaných úverov v prípade recesie. Správa síce uvádza, že podiel zlyhaných úverov klesol na 3,9 %, ale pokračoval rast zadlženosti domácností, najmä z hľadiska prehlbovania úverového zaťaženia už existujúcich klientov.

2. Áno, zadlženosť našich domácností oproti krajinám EÚ je pomerne malá. ALE - počet úverov na Slovensku však rastie medziročne omnoho rýchlejšie ako v krajinách eurozóny. V nich sa ročný nárast úverov za posledné roky pohybuje na úrovni 2 %, na Slovensku je to 12 až 13 %. Tieto hodnoty nájdeme v buletine NBS (Biatec č. 3/2015) s komentárom, že splatnosť týchto úverov bude predstavovať záťaž pre banky, domácnosti aj celú ekonomiku ešte pomerne dlho.

3. Áno, „od 1. apríla tohto roka môžu banky podľa odporúčaní NBS poskytovať maximálne 15 % úverov, pri ktorých hodnota založenej nehnuteľnosti (LTV) tvorí viac ako 90 % výšky úveru.“ Ale ako sami konštatujú: "Nejde o žiadne zásadné zmeny. Skôr ide o rekalibráciu určitých opatrení." Pamätáme si, ako to dopadlo, keď sa konštatovanie "riziko pre banky" porodilo svetovú hospodársku krízu? Tu sa hodí ešte jedna otázka na zamyslenie. Do kedy bude NBS považovať Slovenský domáci sektor za "vysoko odolný"? Reálna situácia v bankách je taká, že úveroví špecialisti ťahajú cez pracovný čas a aj cez víkendy. Či je piatok a či sviatok v súčasnosti sa na pobočkách odohráva veľké upratovanie. Hodnotia a zakladajú sa stohy papierov od klienov k žiadosti o úver. Neveríte? Opýtajte sa ich.

4. Áno, podobný medziročný nárast objemu úverov bol na Slovensku zaznamenaný už pre krízou v roku 2008. ALE táto „obhajoba“ neobstojí - my totiž musíme byť veľmi obozretní, keďže ekonomika Slovenska je stále silno orientovaná na export oceliarskeho a automobilového priemyslu. Faktom je, že kríza v oceliarskom priemysle si už vyžiadala reakciu slovenských oceliarských podnikov, ktoré pre lacnú oceľ z Číny museli prepustiť prvé stovky svojich zamestnancov.

5. Áno, spojenie dvoch problémov, zadlžovania domácností a krízy v jednom zo sektorov ekonomiky, ešte nemusí znamenať absolútne riziko pre banky. ALE - je minimálne dôvodom na zvýšenie pozornosti, zvlášť po skúsenostiach, keď nás už raz ozdravenie bankového sektora stálo 12% z HDP.

 

 
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan jazdil rozumne, nechyboval. Nibali však dokázal, čo malo byť nemožné

Vincenzo Nibali vyhral klasiku Miláno – San Remo po sólovom úniku. Peter Sagan skončil šiesty.

DOMOV

Funkciu predsedu KDH opätovne získal Alojz Hlina

O post predsedu bojoval Hlina s Vašečkom.

EKONOMIKA

Šéf Slovensko.digital: Pellegrini málo dbal na systémové zmeny

Ľudia elektronické služby štátu zatiaľ radi nepoužívajú, hovorí Ján Hargaš.


Už ste čítali?