reklama

Odchod Veľkej Británie. Poučíme sa?

Nebolo chybou pýtať sa Britov, či chcú zostať, alebo odísť. Chybou bude, ak po ich odchode nič neurobíme.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)

Brexit je vizitka európskeho politického establišmentu. Nechcem tým povedať, že Európska únia je zlý projekt, práve naopak, Európska únia je skvelé spoločenstvo postavené na zdravých princípoch a hodnotách. Pre nás Slovákov má členstvo v únii európskych krajín veľký bezpečnostný, ekonomický, sociálny a kultúrny význam. Pre každého člena únie!

Avšak, tieto hodnoty a princípy sme už dávno začali pomaly opúšťať. Politici omámení dôležitosťou ekonomických ukazovateľov, občania zamotaní do spleti Európskej legislatívy, zabúdajú na kľúčovú myšlienku od ktorej celý projekt únie začínal: Únia vznikla na to, aby sme si vzájomne pomáhali a chránili sa. Nemecko a Francúzsko sa partnerstvami na ekonomickej úrovni previazali, aby po dvoch svetových vojnách na seba už nemali ani len chuť zaútočiť. Všetci videli, že vojna a konflikt nie je cesta budúcnosti. Chrániť jedinečnosť národov a pomáhať si vo vzájomnom rozvoji! Úcta a rešpekt ku kultúrnej individualite a spoločné zdieľanie dobier bol stavebný kameň. Pre víziu dosiahnutia spoločného dobra sa zakladajúce krajiny rozhodli odkrojiť z domáceho chlebíka a rozdeliť sa z kontinentálnym susedom. Položili sa základy nádejného partnerstva. To, čo teraz z pomyselnej strechy spoločného domu európskych spoločenstiev badať je skepsa obyvateľov nižších podlaží domu. Zdá sa im, že správca budovy si za ich peniaze a slobodu postavil slonovinovú vežu a tak niektorí obyvatelia ponúkajú extrémne riešenie: Zrútiť celé dielo na hlavu správcovi budovy. Neuvedomujú si, že budú to aj ich byty, ktoré povalia. O dva týždne sa Slovensko chopí kormidla lode európskych partnerov. Predsedníctvo je naša príležitosť prispieť k obnove dôvery v spoločný európsky projekt.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kritizujme a hodnoťme s ohľadom na to, že takto sa rozhodla vyspelá demokratická krajina. Prosím, neprehliadnime to. Či už Cameronove motivácie boli zhodnotiť politický kapitál konzervatívcov v ich prospech, alebo vydobyť lepšie postavenia Británie v únii: 72,2% oprávnených voličov sa vyslovilo! Nech už sa rozhodli pre čokoľvek, je to národ, ktorý si vyberá svoju cestu, a tak to je vždy správne. Áno, lídri majú viesť. S nadhľadom, podľa informácií, ktoré dostanú na základe svojej pozície a osobného presvedčenia pracujú v prospech krajiny. Ak dôjde ku kompromitácii jedného či druhého, odstúpia. A tak je to správne. Na individuálnej úrovni tým ukazujú, že si spoločný záujem a spoločné dobro cenia viac ako svoje ambície a presvedčenie. Čo sa týka nás a Británie, jedno je už teraz isté, stratili sme partnera v boji za slobodnú, necentralizovanú Európu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Je to pre nás jasný signál, aby sme naše európske spoločenstvo reformovali a nie búrali

.

Eduard Heger

Eduard Heger

Bloger 
  • Počet článkov:  19
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som poslanec za hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽANO). Šťastný manžel, otec 4 detí, ekonóm a manažér, ktorý po tom, ako skúsil život v USA, tam takmer natrvalo zostal žiť. Ale doma je doma. Slovensko je pre mňa krásna krajina s veľkým potenciálom, žijú tu výnimoční ľudia. Preto verím, že našu krajinu čakajú v budúcnosti veľké veci. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

19 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu