Ak sa ekonomike tak darí, prečo nám opäť zvyšuje vláda dane?

Autor: Eduard Heger | 11.9.2016 o 17:32 | Karma článku: 6,01 | Prečítané:  1332x

Súčasné navyšovanie štátneho rozpočtu je vládna potemkiáda. Alebo je za novo pripravovanými daňami niečo viac?

Na septembrovej schôdzi parlamentu sa hneď druhým predloženým návrhom zákona začala rozprava o daňovom balíčku ministerstva financií.

O návrhoch zákona týkajúcich sa cla, DPH a daní sa určite nedá povedať, že sa v nich nenájde dobrý návrh. Sú tam aj potrebné, dlhšie chýbajúce návrhy zákonov. Tie však netvoria celistvú koncepciu a víziu.

Pozrime sa na jednoduchú interpretáciu cez čísla:

V roku 2012 sa vláda zaviazala konsolidovať verejné financie. Pozrime sa, ako to išlo na strane výdavkov rozpočtu:

  1. Slovensko po minulých rokoch vedie štatistiku nárastu výdavkov vo verejných financiách. Ak odrátame peniaze z eurofondov, tak výdavky narástli až o 56%. Sme suverénne na čele tabuľky. Priemer v Európskej únii sa percentuálne pohybuje na úrovni niekde okolo 20% nárastu verejných výdavkov.
  2. Druhým ukazovateľom je takzvaná veľkosť štátu. Slovensko zaznamenalo piaty najvyšší nárast medzi členskými štátmi v EÚ. Nárast je oproti minulému obdobiu o 16%. Štát sa nám pekne rozrastá.
  3. Ďalší zaujímavý ukazovateľ v poradí je zamestnanosť vo verejnom sektore. Koľko ľudí zamestnáva štát? Opäť patríme medzi tabuľkových priebojníkov v EÚ. V štátnej správe zamestnávame viac ako 27% všetkých zamestnancov. Pripomína to budovanie štátnej firmy. Pozoruhodný je fakt, že audit potreby zamestnancov v štátnej správe, pokiaľ viem, neprebehol viac ako 10 rokov.

Pozrime sa na stranu príjmov rozpočtu. Tie rastú:

  1.  Od roku 2014 sme zaznamenali oproti predchádzajúcemu obdobiu nárast príjmov o 54% v porovnaní s rokom 2007. 
  2. Prognózovaný bol aj nižší výber daní za minulý rok a to až o 820 miliónov menej ako sa skutočne vybralo. Ide o masívny prítok peňazí, s ktorými sa nerátalo. Dnes je tu daňový balíček, ktorý odkazuje: „Potrebujeme vybrať viac!“

Z uvedeného vyzdvihnem jedno nebezpečenstvo, jeden predpoklad a jedno neskromné odporúčanie:

Nebezpečenstvo. Výberom extra príjmov oproti súčasnému stavu je možné navýšiť aj deficit. Vláda, zdá sa, obchádza maastrichstské kritériá. Konkrétne to, ktoré sa týka verejných financií, HDP a deficitu.  Kritérium hovorí o tom, že deficit verejných financií za posledný rok pred hodnotením, nesmie presiahnuť 3% HDP. Okrem toho celkový verejný dlh nesmie presiahnuť 60% HDP, alebo musí klesať. Zhrniem. Čím väčšie HDP bude v absolútnej hodnote, tým viac môže vláda nafukovať dlh v relatívnej hodnote k HDP, čím dlh na obyvateľa iba zväčší.

Predpoklad.V roku 2019, keď sa všetky nové daňové zákony zabehnú, vyberie vláda odhadom o 500 000 000 € viac. Takéto hospodárenie je nezodpovedné voči našej krajine. Veď po kríze sa od roku 2011 zaviedlo 22 nových daní. Systém sa komplikuje a zväčšuje a to v čase, kedy argumenty o kríze už nie sú na mieste. Zdá sa, že ide o politickú agendu. Je tesne po voľbách. O štyri roky si zvýšenie daní ľudia už budú pamätať ťažšie.

Odporúčanie. Systém sa komplikuje a zväčšuje. Namiesto málo bolestných nových daňových zákonov by sme mali v úrodných rokoch šetriť a odkladať. Kedy konsolidovať, keď nie teraz? Zdá sa, že pre vládu platí: „podáš prst a chcem... ešte jeden“. Vybrali viac, ako čakali. Potrebujeme vybrať ešte viac? Ak áno, treba povedať, prečo. Nepovedali. Ja hovorím: „Teraz je obdobie, kedy môžeme pracovať na vyrovnanom rozpočte. Netreba viac vyberať, vybralo sa dosť, robme inventúru vo výdavkoch.“

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Ak sa bude chcieť pacient objednať, vyšetrenie nech si zaplatí sám

Minister zdravotníctva Tomáš Drucker chce zmeniť spôsob objednávania pacientov.

SVET

Mariňák: Ak ponorku nájdu, námorníkov aj tak nezachránia

Stratenú argentínsku ponorku by mohol nájsť sonar, hovorí Ross Hall.

ŠPORT

Prerušenie ligy? Neexistuje na to dôvod, tvrdí Lintner

Kluby si môžu vyskúšať, aké je to hrať bez kľúčových hráčov, hovorí šéf ligy.


Už ste čítali?