Vláda šetriť nehodlá, v dobrých časoch siaha ľuďom hlbšie do vrecka

Autor: Eduard Heger | 12.2.2018 o 20:42 | (upravené 12.2.2018 o 20:57) Karma článku: 4,01 | Prečítané:  927x

Konsolidovať verejné financie primárne cez zavádzanie nových daní alebo zvyšovaním už existujúcich považujem za nesprávne, pretože bremeno nevyhnutnej konsolidácie sa takto presúva prevažne na plecia ľudí a podnikateľov.

Aj preto odmietam zavedenie novej dane z poistenia. Vidíme, že vláda na sebe šetriť nehodlá. Minister financií Peter Kažimír sa pod tlakom vlády stráni robiť konsolidáciu na strane výdavkov, hoci jeho rezort má na to cez projekt hodnoty za peniaze vytvorené ideálne predpoklady.

Daň z poistenia je ukážka toho ako vláda hľadí na svoje vrecká bez ohľadu, čo to spôsobí. Odvolávať sa na dobré časy v ekonomike, a tým podmieňovať opodstatnenie ďalšej dane, je okrem iného aj spochybňovanie toho, že na strednom a východnom Slovenskú sú regióny, kde stále úraduje dvojciferná miera nezamestnanosti.

Toto opatrenie ohrozí rastúci trend zmysluplného poisťovania sa, ľudia sa budú poisťovať menej a tak budú vystavení ešte väčšiemu bremenu rizika v prípade akýchkoľvek udalostí, na ktoré poistenia existujú. Na Slovensku je táto miera poistenia v porovnaní s vyspelými krajinami Európy stále nízka. 

Slovensko podľa štatistiky OECD pritom patrí ku krajinám, kde miera poistenia je podstatne nižšia ako u obyvateľov vyspelých krajín EÚ. Tam je dlhá história poistenia i sporenia prostredníctvom životného poistenia a preto táto daň tam má svoje miesto. Slovensko však na ňu ešte nie je pripravené.

Navrhnutá daň ide opačným smerom aj v porovnaní s nedávnou minulosťou, keď boli občania Slovenska motivovaní sporiť si na dôchodok napríklad formou životného poistenia, ktoré malo daňovú úľavu do výšky cca 400 eur ročne. Nielenže toto opatrenie bolo zrušené, no vláda prichádza s  opačným návrhom, ktorý daňou trestá dlhodobé sporenie. Je to trest za to, že človek sa rozhodne byť zodpovedný. A to tým, že sa dá poistiť, aby sa vyhol pasci chudoby v prípade nepríjemných životných udalostí, alebo že si sporí na svoj dôchodok formou životného poistenia, aby štát nemusel zaťažovať naše deti vysokými daňami, keď pôjde do dôchodku.

Vláda by mala príjmy, ktoré prinášajú tieto dobré časy využiť tak, že časť použije na znižovanie dlhu Slovenska - tým sa pripraviť na horšie časy, ktoré sú súčasťou ekonomického cyklu a časť použiť na strategické investície a kľúčové reformy v oblasti školstva a zdravotníctva.

_______________________________________

Moju prácu v Národnej rade môžete pravidelne SLEDOVAŤ TU

Moje vystúpenia k minulým aj aktuálnym témam nájdete TU:

 

 

 

 

 
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?