Ste živnostník alebo zamestnanec, dajte si pozor na podvodné pôžičky

Autor: Eduard Heger | 12.4.2019 o 19:05 | (upravené 13.4.2019 o 7:00) Karma článku: 3,13 | Prečítané:  1166x

V minulosti zneužili dôverčivosť ľudí nebankové subjekty. Ľudia si požičali a prišli o majetok, či strechu nad hlavou. Štát prijal zákony na ochranu spotrebiteľa, aby sa podvodom zamedzilo. Špekulanti však našli dieru v zákone.

Dnes tu máme opäť nebankovky, ktoré sa snažia ľuďom požičať peniaze výrazne nevýhodne tak, aby to bolo výrazne výhodné len pre ne. Keďže bežný spotrebiteľ je chránený Občianskym zákonníkom a inými zákonmi, vylákajú ho mimo tohto chráneného územia. 

Ako? Dôverčivým ľuďom, ktorí si chcú požičať, odporučia vybaviť si IČO ako SZČO alebo využiť existujúcu živnosť, a podať u nich žiadosť ako podnikateľ. Robia to pod zámienkou, že im úver schvália hneď, bez posudzovania príjmu. 

Navyše zvyknú nalákať svojich klientov na rýchly podpis zmluvy – snažia sa navodiť časový tlak. A tu nastáva zásadný problém. Živnostník totiž za svoje záväzky, čiže za to, že pôžičku splatí, ručí celým svojím majetkom.

Koľko od vás maximálne môžu žiadať?

Ak si niekto požičia ako bežný spotrebiteľ, zákon stanovuje mechanizmus, na základe ktorého sa určí najvyššia prípustná výška odplaty. Je to strop, koľko si za poskytnuté peniaze môže finančný dom maximálne žiadať. Keďže existuje viacero typov úverov a pôžičiek, exituje aj viacero typov stropov. 

Ako sa to vyráta a aké stropy platia, je rozpísané v  nariadení vlády TU. Konkrétne popis a príklad už vyrátaných stropov nájdete na TOMTO odkaze na NBS. Napríklad tam uvidíte, že pre bežné úvery a pôžičky so splatnosťou od 1 do 5 rokov je teraz maximálna miera odplaty 20,88% ročne.  

Špekulanti vás budú tlačiť zaplatiť aj 5-krát viac a ponúknu nízke úroky

To, ako tieto stropy špekulanti obchádzajú, som už vysvetlil vyššie. Odporúčam maximálne spozornieť, ak vám bude niekto ponúkať úver na živnosť. Na trhu sú totiž ľudia, ktorí dieru v zákone dobre poznajú. V ponuke k zmluve vám ponúknu široký popis toho, ako to u nich vlastne funguje a budú sa tváriť, že vám ponúkajú výhodný úrok. Môžu vám napríklad ponúknuť nízku splátku alebo úrokovú sadzbu iba 3% ročne. 

Netreba im naletieť a pred podpisom zmluvy je potrebné zistiť si RPMN – ročnú percentuálnu mieru nákladov. Postup, ako ju vyrátate nájdete v popise NBS na linku vyššie, prípadne na dva kliky objavíte množstvo online kalkulačiek na webe. RPMN je totiž rozhodujúca a môže sa stať, že z pôžičky, kde vám ponúkajú úrok 3% ročne sa stane pôžička, kde je celková odplata za peniaze viac ako 100% ročne. 

Keďže SZČO ručím celým svojím majetkom, špekulanti im radi požičajú aj bez toho, aby museli dokladovať príjem.  

Riešenie existuje – SZČO treba chrániť

Riešení je viacero. Najrýchlejším je vložiť krátku klauzulu do Obchodného zákonníka, ktorá určí stropy maximálnej odplaty pri pôžičkách a úveroch živnostníkom tak, ako je to pri ostatných občanoch. 

Zdôrazňujem, že nejde o obmedzenie slobody podnikania. Práve naopak, ide o zabezpečenie poctivého obchodného styku a zamedzenie zneužívania nevedomosti ľudí. Druhým riešením je prijať zákon, ktorý bude tieto problémy riešiť. Vysoké úroky nie sú jediný problém. Problémom je aj amortizácia istiny, ku ktorej v týchto úveroch nedochádza, až kým SZČO nesplatia všetky poplatky a úroky. 

Návrh zákona a riešenia máme vypracovaný. Po nástupe nového ministra financií s ním budeme o tom rokovať. Považujeme za správne chrániť živnostníkov. Na rozdiel od s.r.o. totiž ručia celým majetkom. Ak chcete sledovať moju prácu a moje ďalšie návrhy na ochranu a zlepšenie podnikateľského prostredia, kliknite TU.

Poznáte niekoho s takýmto úverom?

Odporučte mu, aby sa obrátil na organizáciu, ktorá sa venuje ochrane spotrebiteľa. Ak totiž preukáže, že si síce zobral úver ako SZČO, ale nezaúčtoval si ho a použil ho na spotrebu, má ešte šancu vyvliecť sa z tejto nevýhodnej zmluvy. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Na celoplošné testovanie budeme potrebovať zhruba 48-tisíc ľudí. Otázka je, kde ich zoberieme

Na jedno miesto pripadá jeden vojak, potrebujeme naň však asi osem ľudí.

Dobré ráno

Dobré ráno: Testovanie nám dá pár týždňov, a potom čo?

Má to byť najväčšia operácia v moderných dejinách Slovenska.

STĹPČEK PETRA TKAČENKA

Vláda sa spolieha na ľudí, ktorých nemá

Slovensko má chronický nedostatok zdravotníkov.


Už ste čítali?