Vláda nezvláda boj s podvodníkmi na DPH. Slovensko prichádza o miliardy

Autor: Eduard Heger | 24.5.2019 o 10:11 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  650x

Najznámejšieho slovenského podvodníka na DPH Ladislava Bašternáka napokon za jeho daňové podvody dobehla spravodlivosť. Štát však stovky podobných podvodníkov na DPH nevie zastaviť. 

Nová analýza daňovej medzery, ktorú minulý štvrtok vydal Inštitút finančnej politiky (IFP) na Ministerstve financií ukazuje, že podvody na DPH pokračujú a straty pre Slovensko sa zvyšujú.

S daňovými únikmi má problémy celá Európska únia, Slovensko je však v efektivite výberu DPH na chvoste. Úniky na daniach sú na Slovensku dvakrát vyššie ako je priemer EÚ. Horšie je už na tom iba Taliansko, Španielsko a Rumunsko.

Dokonca aj v porovnaní s našimi susedmi sme na tom výrazne horšie. Už ich ani nedobiehame, pretože sa prestala znižovať medzera medzi tým, čo by sa na daniach mohli vybrať a čo sa reálne vyberie. V percentuálnom vyjadrení sa zmenila táto medzera o 0,1%  z 27% na 26,9%, čo je vlastne zastavenie. (Priemer EU je 11,9%)

Hoci percentuálne sa medzera znížila o zanedbateľných 0,1%, v absolútnom vyjadrení vzrástla o 150 miliónov eur z 2,17 mld. eur v roku 2017 na 2,32 mld. eur v roku 2018. Pričom medzi rokmi 2015 a 2017 sa výpadok znižoval z 2,46 na 2,17 mld. eur. Za sumu 150 mil. eur, o ktorú úniky narástli by sa dala postaviť nová špičková nemocnica. A za vyše dve miliardy, čo veľkosť daňovej medzery, by sa dal vybudovať celý obchvat Bratislavy, ktorý teraz stavia súkromná firma a štát ho potom bude splácať 30 rokov.

Roky vláda tvrdí, že na dôležité veci nie sú peniaze, neopravujú sa cesty, nedokončujú diaľnice, zdravotníctvo a školstvo sú v biednom stave. Ale potom vidíme, že boj Smeru s daňovými únikmi je v porovnaní s okolitými krajina len jemným "hryzkaním", ktoré sa minulý rok zastavilo. Chvália sa niečím, čo je v Európskom meradle v podstate hanba.

My vidíme riešenie v nasledovných opatreniach. Po vstupe do vlády ich budeme presadzovať, aby sa zastavili daňové podvody.

  1. Zamerať kontroly na živé prípady - kapacity kontrolórov sa často mrhajú na „mŕtve firmy“, staré prípady, kde boli vratky dávno vyplatené, firmy sú zlikvidované, prevedené na biele kone a podobne. Treba riešiť aktuálne podvody, nie zaoberať sa starými prípadmi.

  2. Posilniť kapacity a zrýchliť procesy na úseku kontroly – úsek má málo aktívnych kontrolórov, ktorí nestíhajú analyzovať dáta z kontrolného výkazu DPH, navyše je systém prebyrokratizovaný a málo flexibilný. Daňoví kontrolóri musia čakať na dáta od kolegov z iných úsekov niekoľko dní, prípadne týždne. Daňoví kontrolóri tak v boji proti podvodníkom ťahajú za kratší koniec.  

  3. Zaviesť plošne mechanizmus reverse charge, kde sa prakticky celkom zamedzia kolotočové (karuselové) vratky DPH – príkladom je Česko, ktoré to chce zaviesť od roku 2020. Dá sa predpokladať, že potom sa podvody z Česka presunú na Slovensko, čím sa u nás ich počet možno ešte zvýši. Vyžiadali sme si údaje z Finančnej správy, koľko máme karuselových podvodov, odpovedali, že nevedia. Takéto podvody sa robia najmä s pohonnými hmotami, surovinami, potravinami, ale v posledných rokoch najmä službami.

  4. Zásadný a nekompromisný prístup štátu - aj na prípade Bašternáka sme videli viacero zlyhaní štátu aj Finančnej správy. Vyšetrovanie veľkých podvodníkov sa nemôžu rozbehnúť až vtedy, keď na to tlačia médiá a opozícia.

Je logické, že keď toto nie je prioritou, objem ukradnutých peňazí neklesá, ale sa zvyšuje. Na vysvetlenie a kroky, ktoré budú daniari pre zlepšenie stavu robiť, sa budeme pýtať priamo riaditeľky finančnej správy Lenky Wittenbergerovej.

_______________________________

Moju prácu v parlamente môžete sledovať aj TU.

1) Spomínanú štúdiu IFP nájdete TU.

2) Zdroj titulného obrázku: stockfresh

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Ako o Gorile klamal Dobroslav Trnka

Mal nahrávku a tvrdil, že neexistuje.

Autorská strana Ondreja Podstupku

Pre televíziu a technológie sa začína zlatá doba temna

Hranice medzi tvorcom obsahu a technologickou firmou sa stierajú.


Už ste čítali?